ΔΠΜΣ Ζώα: Ηθική, Δίκαιο,Ευζωία

ΕΚΔΗΛΩΣΗ "ΤΕΧΝΗ: ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΖΩΑ - ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ"

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου, στις 18:00, στο Auditorium της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών

Το ΔΠΜΣ Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία με χαρά και τιμή σας προσκαλεί στην εκδήλωση με τίτλο "Τέχνη: Άνθρωπος και Ζώα" με την αφορμή της έκδοσης του λευκώματος του Διδάσκοντος του ΔΠΜΣ, κυρίου Δημήτριου Λαμπρέλλη, Καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου και φωτογράφου άγριας φύσης.

• Το νέο βιβλίο του κ. Λαμπρέλλη Οἱ λέξεις καὶ τὸ φῶς. Φωτογραφίες καὶ ποιήματα κυκλοφορεί από τις Ἐκδόσεις Ὑδροπλάνο.
  • Στην έκδοση αυτή οι φωτογραφίες του κ. Λαμπρέλλη συνδυάζονται με ποιήματα του ιδίου. Όλα τα ποιήματα αναφέρονται σε πουλιά - σύμβολα συναισθημάτων και βιωμάτων, σε πουλιά - σύμβολα αφηγήσεων της μνήμης και των ονείρων.
  • Η εκδήλωση και η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει την Τρίτη 13/12/2022, 18:00-20:00 στο auditorium της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής.
  • Προσκεκλημένοι ομιλητές είναι ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης, η Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας, Καθηγήτρια Ευγενία Νικολαΐδου-Κυριανίδου, ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία, Αναπληρωτής Καθηγητής Ευάγγελος Πρωτοπαπαδάκης, και ο συγγραφέας, Καθηγητής Δημήτριος Λαμπρέλλης.
  • Με το πέρας της εκδήλωσης θα ακολουθήσει δεξίωση στον ίδιο χώρο, και ο συγγραφέας θα υπογράψει αντίτυπα του βιβλίου του.
  • Η εκδήλωση αποτελεί εξαιρετική ευκαιρία για τους φοιτητές και τους διδάσκοντες του ΔΠΜΣ να συναντηθούν δια ζώσης σε έναν θαυμάσιο χώρο, και να συσφιχθούν οι δεσμοί της κοινότητας του μεταπτυχιακού μας προγράμματος.