ΔΠΜΣ Ζώα: Ηθική, Δίκαιο,Ευζωία

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ECO ΕΥ-ΖΗΝ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΧΑΛΚΗ

Το ΔΠΜΣ Ζώα: Ηθική, Δίκαιο, Ευζωία σε συνεργασία με το Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως, το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ και την Ελληνική Εταιρεία Αναπαραγωγικής Ιατρικής διοργανώνει Διεθνές Συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη και την Χάλκη με θέμα Eco ευ-ζην: Περιβάλλον & Οικογένεια, Πυλώνες Κοινωνικού Πολιτισμού - Oι Επιδράσεις της Κλιματικής Αλλαγής στην Οικογένεια.

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στις 15 και 16 Δεκεμβρίου 2022 με συμμετοχή Ελλήνων και ξένων επιστημόνων με την υποστήριξη της Πατριαρχικής Μεγάλης του Γένους Σχολής, της Ιεράς Θεολογικής Σχολής Χάλκης και του Ελληνικού Κλιμακίου της International Chair in Bioethics (WMA Cooperating Center). Τελεί υπό την αιγίδα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, του Κυπριακού Κλιμακίου της International Chair in Bioethics, του Fontazione Giuseppe Sciacca, και του Istituto di Studi Giuridici Economici e Sociali Internazionali.

Χορηγός του Συνεδρίου είναι η Ιδιωτική Κλινική ΓΕΝΕΣΙΣ Αθηνών.

Τις εργασίες του Συνεδρίου θα ανοίξει ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος ο Α ́.

Δείτε την πρόσκληση εδώ.

Δείτε το πρόγραμμα εδώ.